Konut Kredisi Kullanmak İsteyenlere Bilgiler

Uzun zamandır satın almak istediğiniz konut için artık harekete geçmeye karar verdiyseniz ve bu konutu bankalardan konut kredisi çekerek almayı istiyorsanız size bir kaç tavsiyemiz olacak. Öncelikli olarak kesinlikle banka kredinizi gelirinizi Türk parası olarak kazanıyorsanız sadece Türk parası olarak çekmeniz gerekiyor. Çünkü aksi durumlarda yaşanabilecek döviz dalgalanmalarında çok büyük zararlara uğrayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutlaka aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını önceden kesin olarak belirleyin ve taksit tutarına göre çekebileceğiniz kredi miktarını öğrendikten sonra bu civarlarda bir ev aramaya başlayın. Pek çok kişi önce satın almak istediği evi belirliyor ve bu ev aylık ödeyebileceği tutarın üstünde kalsa da yine de beğendiği evden vazgeçemiyor. Bu durumda da ortaya aylık taksitlerini ödeyemeyen pek çok kredi sahibi çıkıyor. Kredinizi kullanmadan önce en az farklı 3 bankadan da kredi teklifi almak gerekiyor.

Dövize Endeksli Konut Kredileri

Ülkemizde pek tercih edilmemesine rağmen Dövize Endeksli Konut Kredileri paketleri de bulunmaktadır. Dövize Endeksli Konut Kredilerinde faizler genel anlamda daha düşük oranlara sahiptir ancak kurların değişken olduğu göz önünde bulundurulursa risk çok daha yüksektir. Yaşanabilecek en ufak bir ekonomik kriz iç piyasa yada dış piyasa ayrımı yapmaksızın döviz kurlarının ani ve rekor yükselişlerine neden olacaktır. Bunun gibi benzeri pek çok nedende geçmiş dönemlerde yaşanan döviz patlamaları unutulmamalıdır.

Unutulmaması gereken bir diğer konu da gelirinizi hangi kurdan elde ediyorsanız borçlanmanızı da o kur üzerinden gerçekleştirmeniz gerçeğidir. Böylelikle kendinizi kur dalgalanmalarından doğabilecek zararlardan korumuş olursunuz. Örnek vermek gerekirse yabancı bir şirkette çalışıyor ve aylık maaşınızı dolar üzerinden alıyorsanız dolara endeksli konut kredisi kullanmanız da hiç bir sakınca yokken Türk Lirası olarak maaş alırken Dolar bazında konut kredisi kullanmak çok büyük bir riski üstlenmektir.

Ekspertiz

Konut kredisi kullanmak isteyen pek çok kişinin kulağının aşina olduğu bir kelimede Ekspertiz kelimesidir. Ekspertiz kelime anlamı olarak keşif ve muayene anlamına gelmektedir. Bankalar konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerine anlaşmalı bulundukları kurum aracılığı ile kendilerini güvence altına almak için ekspertiz görevlileri yollamaktadır. Bankanın burada ki amacı kredi çekilmek istenen dairenin gerçek değerinin belirlenmesi ve herhangi bir zarara uğrama riskinin ortadan kaldırılmasıdır.

Bugün bankaların pek çoğu ekspertiz ücretini müşterilerine yansıtmaktadır. Konut kredisi çekmek isteyen kişiler en az 500 lira civarında bir ekspertiz ücreti ödemektedirler. Bir başka sorunda konut değerlemesi için gelen eksperin konuta düşük fiyat çıkarması sonucu çekilmek istenen kredinin bankadan çıkmamasıdır. Çünkü bankaların hepsi konutun tüm değerine değil belirli  bir oranına denk gelen kısmına konut kredisi kullanım imkanı sunmaktadır. Pek çok bankada bu oran % 75 ila 90 arasında değişmektedir.

Konut Kredisi Talebi Hangi Hallerde Reddedilir?

Bankaların en çok gelir ettikleri alanlardan biri de kredi kullanımlarıdır. Bu nedenle bankalar çok önemli nedenler bulunmadığı durumlarda mutlaka başvurulan kredi taleplerini değerlendirmeye ve kabul etmeye çalışırlar. Özellikle de uzun vadeli krediler olduğu için daha fazla kazanç sağlayan konut kredilerinde de durum böyledir. Peki bankalar tarafından Konut Kredisi Talebi Hangi Hallerde Reddedilir?

Konut kredi talebinizin reddedilmesinin birinci nedeni talep ettiğiniz krediye bağlı olarak ödemeniz gereken aylık taksit tutarınınız aylık gelir tutarınıza oldukça  üstünde olması yada iki rakamın birbirine oldukça yakın olmasıdır. Böyle bir durumda banka taksitlerinizi ödeyemeyeceğinizi düşünerek kredi talebinizi reddedilir. Ayrıca daha önce miktarı ne olursa olsun bankaların alacak takibi listesine girdiyseniz ki bu liste kara liste olarak bilinmektedir kredi talebinizin olumlu sonuçlanması oldukça zordur.

Banka İpoteğinin Kaldırılması 

Satın aldığınız konuta ilişkin konut kredinizin geri ödemesi tamamlandığı anda Banka İpoteğinin Kaldırılması işlemleri başlatılmalıdır. Böylelikle konut bankanın ipoteğinden kurtulur ve dilediğiniz gibi satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Banka ipoteğinin kaldırılması ile beraber konutunuz üzerinde ki tek söz sahibi siz olursunuz. Banka ipoteğinin kaldırılması işlemi için yapmanız gereken ilk şey konutunuza ipotek koyan bankadan borcun ödendiğine ve ipoteğin kaldırılmasına dair bir yazı almaktır.

Bu yazı için bankaların pek çoğu işlem masrafı talep etmektedir. Ancak geçtiğimiz aylarda bu işlem ücretine itiraz eden bir vatandaşın davası tüketici mahkemesi tarafından haklı bulunmuş ve bu tutar tarafına iade edilmiştir. Bu dava emsal olarak kabul edildiği için bankanız böyle bir talepte bulunursa dava açma hakkınız bulunmaktadır. Alacağınız yazı ile tapu dairesine başvuruda bulunarak konutunuzun üzerindeki ipoteği kaldırtabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Evraklar

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber artık pek çok kişi konut almak için konut kredisi kullanmayı tercih ediyor. Ülkemizde halen “kira öder gibi ev sahibi olmak” mümkün olmasa da yine de kira ödemek yerine üzerine imkanlar dahilinde biraz daha koyarak kendi evinin taksidini ödemeyi tercih eden kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Konut Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Evraklar arasında kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın hazırlamış olduğu kredi başvuru formu, kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin kimlik belgesi aslı ve fotokopisi, ikametgah belgeniz, aylık gelirinizi belgeleyen maaş bordronuz yada vergi levhanız, satın alacağınız dairenin kat mülkiyeti tapusu yada kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi yer almaktadır. Bir çok banka iskanı olmayan dairelere konut kredisi kullanın imkanı tanımamaktadır. Bu nedenle satın almak istediğiniz dairenin iskanı olup olmadığını sormayı unutmayınız.

Erken Kapama Cezası Nedir

Konut kredilerinde karşılaştığımız ve pekte alışkın olmadığımız bir bankacılık terimi olan Erken Kapama Cezası bankaların müşterilerinin kredi hesaplarını vadesinden önce kapatmaları durumunda talep ettikleri ücrettir. 2017 yılından önce kullanılan kredilerden böyle bir ücret talep edilemezken yapılan yasal düzenlemeler ve yenilenen mortgage yasası ile beraber 2007 yılından sonra kullanılan kredilerde bankaların böyle bir ücreti talep etme hakları bulunmaktadır.

Erken ödeme cezası değişken faizli kredilerde uygulanamıyorken sabit faizli kredilerde geçerlidir. Erken kapama cezası refinansman sistemi ile başka bankalara transfer edilen konut kredileri içinde uygulandığı için transferin uygun olup olmadığını hesaplarken erken kapama cezası da bu hesabın içine katılmalıdır. Genel olarak bankaların talep ettikleri erken kapama cezası kalan borcun % 2 ‘lik oranına tekabül etmektedir. Bu hesaplama faiz tutarı düşüldükten sonra kalan ana borç tutarı üzerinden yapılmaktadır.

Kaynak: https://www.365kredi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir