Mimar Maaşları 2012

Eylül 20th, 2012 by admin | Filed under maaş hesaplama.

2012

Mimar Maaşları

Mimarlık Mesleği

estetik mimari Mimar Maaşları

Mimarlık mesleği geçmişten günümüze ve günümüzden geleceğe varlığını katmerli bir şekilde sürdürecek güçlü bir mesleki dal. Oturduğumuz ev, girdiğimiz belediye binası, okuduğumuz okul, eğlendiğimiz kapalı alanları düşünürsek mimarların insanın olduğu her yerde parmağı olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Bu ölçüde mimarlık mesleği asla ölmez.

Mimarların Çalışma Koşulları

Mimarların çalışma koşulları değişkendir. Genelde proje bazlı çalıştıkları gibi bazı firmalarda mesai saatleri içerisinde üzerine düşen sorumlulukları da yerine getirebilirler. Kendine has bir mizacı olan mimarın esnek bir çalışma saati vardır

Mimarlık En İyi Meslek Grubuna dahil midir?

Mimarların gelir haline ve iş memnuniyetine baktığımızda ortalama olarak mesleklerin üst sıralarda yer işgal ettiği rahatlıkla söylenebilir.

Mimarlar Ne Kadar Kazanıyorfarkli mimari yapilar Mimar Maaşları

Mimarların kazancı öyle ki belli rakamlara sığdırılması mümkün değildir. İşlerindeki gelişmişliği ve referanslarının kuvvetiyle aldıkları maaş hayal edilmeyecek noktalara ulaşabilir. Bugün aylık 20.000 TL alan mimarlar bir hayli fazladır. Ama buna cevaben asgari ücretin 3 katı maaş bordrosuna sahip mimarda çoktur.

Fark Ne

mimarlık harikasi Mimar Maaşları

Yetenek. Tek kelimeyle bu başka bir şey değil. Mimarlık fakültesinde bir çok öğrenci fakülteyi terk etmek zorunda kalabiliyor nedeni ise açık. Mimarlık yetenek ve hayal gücü istiyor.

Yeni mezun mimara tavsiyeler

Üniversitede mimarlıktan mezun olduktan sonra iş hayatına girecek mimar hayal ettiği iş ortamını ilk yıllarında pek bulamaz. Çünkü okulda mezun olana kadar çizmiş olduğu Mimari Projeler rafa kalkmış, farklı farklı iş alanlarına açılmıştır. Bir de üstüne çalışma saatleri dengesiz, maaş düşük ve yaptığı işe saygısı olmayan kişiler tarafından eleştirildiğinde keyfi iyice kaçar.

Büyük firmalarda biraz el ayak işlerinde başlarda çalışırsınız, eğer işi kavrayıp, sivrilirseniz yükselirsiniz. Küçük firmalarda biraz daha işe hakim olursunuz ve yönetici kadrosuyla da daha sık muhatap olacağınız için biraz daha keyifli bir çalışma ortamı olacaktır.

Yeni mezun bir mimar olarak tavsiyem, işverene göre değil, siz işi seçin.Herşeye evet demeyin. Eğer geri planınız sağlamsa yani ciddi bir cv’niz ve portfolyonuz var teknik olarak ve dil olarak bir yerlere gelmiş stajlarınızın üstüne düşmüşseniz aceleci olmayın.

Şu da bir gerçek okuldan mezun olunca işe girdiğim yerde direkt yapı tasarlayacağım beklentisinde de fazla olmayın. Çünkü Türkiye ‘de artık Mimari tasarım yapan ofis sayısı günden güne azalıyor. Sadece Mimari tasarım yapan ofislerde de maaşlar düşük.Sizi mutlu etmeyebilir. Ayrıca belediye şartları,müşteri memnuniyeti derken tasarımınız kendiliğinden şekilleniyor.Bu da sinir bozucu bir durum tabi. Cephe ve Malzeme kavramıyla bir şeyler yapmak durumunda kalınca da zevk almamaya başlıyorsunuz. O yüzden kendinize bir şeyler katabileceğiniz bir yerde çalışmanın faydası var.

Bence yeni mezun mimar bilgisayar konusunda kendini tamamlamalı. Autocad 3Dsmax + vray, Sketchup+vray, Photoshop ve her hangi bir BIM programını kesin bilmeli. Alternatiflerde var tabi. Bunlar bu işin babası diyebileceğimiz programlar. Aynı zamanda ofis programları, özellikle excel bilinmesi gerek. Çünkü ilk işinizde size sürekli metraj ve hak ediş hesaplatabilirler : )

Dil konusu zaten çağımızın gereksinimi. İngilizcenin yanında Rusça ya da Arapça öğrenilebilir. Türk inşaat şirketlerinin faaliyet gösterdiği alanlar belli.

Okul ve iş hayatında yapılan çalışmaların sunumu özetle mimari portfolyo olmazsa olmaz. Bununla ilgili örnek mimari portfolyo paylaşımı yapacağım.

Staj kavramını öğrenciyken fazla sallamasak ta, stajın nimetleri büyüktür. Öğrenci arkadaşlar stajlarına önem vermeli.

Malzeme tanımak bence en önemli şeylerin başında geliyor. Günümüz çağında her gün yeni bir malzeme çıkıyor. Bunun takibi ve detaylarının kavranması iş hayatında ve tasarımlarınızda bir adım öne çıkaracaktır.

Yarışma projeleri. Katılmakta kesinlikle fayda var.

Yüksek lisans da yapılabilir. Türkiye’de 4 yıl verilen mimari eğitim eksik. Bunu iş hayatına girince de görüyorsunuz. Ekstra yüksek yapmak tabi bir şey katacaktır. Ama yurtdışında yüksek lisans yapma imkânınız varsa tavsiyemdir. Yüksek lisans için devletinde sağladığı burslar var. Akademik kariyer düşünenler bence yüksek lisanssını yurtdışında yapmaya çalışmalı.

 

Aranan İlanlar

 • mimar maaşları
 • i? mimarl?k maa?lar?
 • mimarlık maaşları
 • iç mimarlık maaşları
 • mimar ne kadar kazanr
 • mimarlar ne kadar kazanıyor
 • mimarlaron çalışma koşul

Tags: , , ,


One Response to “Mimar Maaşları 2012”

 1. Deniz Yildirim diyor ki:

  Su adresten, tasarim iscileri formunu doldurarak, guncel tum maas ve calisma kosullarini iceren istatistiklere ulasabilirsiniz. Tum dokuman excel dosyasi seklinde download edilip icerisinde isinize yarayan tum bilgileri kolayca filtreleyerek kendinizle ilgili maas ve is kosullarini digerleriyle karsilastirip buna gore isteklerinizi isverene iletebilirsiniz.

  https://docs.google.com/forms/d/1ai_vhu97q0Ev-ybSi7Fddz3uTgIbVBTQilvZd_yyknU/viewform

  Destekleriniz icin simdiden tesekkurler. Bireylerin ozgurlukleri, son derece organize bir sekilde yapilasmis sirketler karsisinda ancak ve ancak orgutlenerek saglanabilir.

Leave a Reply