Kosgeb desteği alan projeler morfikirler 2013

Ocak 11th, 2013 by admin | Filed under post.

iş fikirleri 2013
Kosgeb desteği alan projeler

Kosgeb desteği alan projeler 1 : Ekapıcı : İZMİR’de kurdukları ’ekapici.com’ adresli internet sitesi ile evlere servis yapan iki üniversiteli genç, 6 ay sonrası için hedefledikleri ciroya iki ayda ulaştı. Yaşadıklarını anlatan gençler: “Günde 16 saat çalışıp işe odaklanınca kız arkadaşlarımız bizi terk etti.

Kosgeb desteği alan projeler 2 : Fırça ve Rulo İçin Damlatmayı Önleyen Portatif Aparat : Fırça ve rulolara ek olarak takılan, boyanın damlamasını ve gereksiz iş kaybını önleyen, pratik bir aparattır. Bu aparatla kısa sürede tavan ve duvar boyama işleri temiz ve düzenli bir şekilde yapılabilmektedir. Damlatmayı önlediği için herkesin kolaylıkla boya yapmasını ve fazla masraftan kaçınmasını sağlar. Ayrı bir aparat olduğu için fırça ve ruloya ek olarak takılabilmesi üretimde maliyeti düşürecektir.

Kosgeb desteği alan projeler 2013

Kosgeb desteği alan projeler 2013

Kosgeb desteği alan projeler 3 : Orifis Kapamalı Mekanik Deprem Vanası : Bu buluş, deprem nedeniyle oluşan sismik hareketi algılayan sensör sayesinde içerisinden geçen akışkanın (gazın) otomatik olarak kesilip açılabilmesini sağlayan ve ile bahsedilen sensör mekanizması ile en az bir vananın bir arada kullanılmasından meydana gelen mekanik deprem vanası ile ilgilidir.

Kosgeb desteği alan projeler 4 : Hareket Eden Ağırlıklardan Elektrik Üretmek : Bu buluş karayollarının muhtelif yerlerine yerleştirilerek, karayollarından geçmekte olan taşıtların yere uyguladıkları basınç kuvvetini önce mekanik enerjiye çeviren ve bu mekanik enerjiyi alternatöre aktararak alternatör vasıtasıyla elektrik enerjisi üreten elektripedal ile ilgilidir.

Kosgeb desteği alan projeler 5 : Farklı Yakıt Ve Yalıtım Malzemelerine Göre Optimum Yalıtım Kalınlığı Ve Emisyon Tespit Programı : Türkiye’nin 81 ili için girilen derece gün değerlerine göre kömür, fuel-oil ve doğalgaz yakıtları / XPS, EPS ve taş yünü izolasyon malzemleri / Sandwich, Gaz beton ve tuğla duvar tipleri ne göre optimum yalıtım kalınlığı ve bu kalınlıklardaki CO2 emisyonunun tespitini sağlayan EES program kodu geliştirilmiştir.

Kosgeb desteği alan projeler 6 : Music Identification : Yapay zeka metadolijerini kullanarak otomatik müzik tanıma teknolojileri geliştirilmesi, müzik meslek birlikleri (MÜYAP, MESAM… vb) için yasa ile şart koşulan parça listesi raporlamalarının bir otomasyon sistemi dahilinde gerçekleştirilesi.

Kosgeb desteği alan projeler 7 : PCB’ li Trafoların Geri Dönüşümünde Yeni Teknolojilerin Kullanımı : Türkiye’de ilk kez uygulanacak bu projeyle PCB’ li trafoların ve trafo yağlarının güvenli bir şekilde bertarafının sağlanması.

Kosgeb desteği alan projeler 8 : Işıldayan Evim : Hocamız bizden çevremizdeki sorunları listelememizi istedi, bende çevremdeki sorunları listeleyip bunların arasında çözüm üretebileceğim sorunları belirledim. Sınıfımdaki arkadaşlarımla, ailemle, öğretmenlerimle paylaştım. Belirlediğim sorun: karanlıkta insanların evde kullandıkları birçok eşyayı göremeyip ve bunları kullanamamaları. Özellik yaşlılar ve karanlıktan korkan çocuklar. Bu sorundan yola çıkarak araştırmalar yaptım. “Maliyeti düşük ve sürekli kullanabileceğimiz ve şuan kullandıklarımızdan farklı bir şey olmalı “dedi hocamız. Bunu dikkatte alarak araştırmalarıma devam ettim. İnternetten ışık ve ışıldayan kelimesini girdiğimde burada değişik bir boya ile karşılaştım. Babam inşaat ustası eve gittiğimde babama bu boyayı sordum oda öyle bir boyanın olduğunu fakat nerelerde kullanıldığını bilmediğini söyledi. Okula geldiğimde öğretmenime sordum. Öğretmenimle beraber araştırdık ve birkaç ev eşyasında kullanıldığını gördük. Öğretmenime, bende bunların kullanmadıkları eşyalarda kullansam olur mu diye sordum oda bana tabi neden olmasın dedi.

Boyanın özelliğini araştırdım, ışıldayan boya ışığı içine depolayıp karanlıkta bu yansıttığını ve bu özelliğinin 15 yıl sürdüğünü öğrendim. Öğretmenim bu boyayı üreten yerlerden boya istedi ve bir hafta sonra boyamız geldi. Sonra bende evde kullanılan önemli eşyaları listeledim ve bunların küçük prototipini üreterek projemi hazır hale getirdim; ayrıca Van depreminden dolayı okula gelmekten korkuyordum bizim okulumuz yatılı olduğu için geceleri uyuyamıyorduk. Hep ufak sallantılar herkes yurtta bir yerlere koşuyor ağlayan bağıran arkadaşlarım bide elektrik kesilince öldüğümüzü düşünüyorduk. Düşündüm de kız yurdunun duvarları ve merdiven basamakları, kapı kolları bu boyadan olsa yurdumuzun daha güvenli olacaktır. Umarım bu projem en yakın zamanda okullumuza da uygulanır.

Kosgeb desteği alan projeler 9 : Pratik Bileklik Olarak Kullanılabilen Çanta : Buluş konusu bilekli çanta, sahip olduğu bileğe geçirilebilir bir bileklik ve bunun etrafında çepe çevre veya bir bölümünde oluşturulmuş bir taşıma haznesi, bu taşıma haznesinin fermuarlı bir ağız ile açılıp kapanabilen mekanizması, insan el bileğine, ayak bileğine ve kemere takılabilen yapısı ile hem bileklik olarak hem de taşıma aracı olarak kullanılabilmektedir.

Kosgeb desteği alan projeler 10 : Navigasyon Destekli Akıllı Market Rehberi : Projemizde, market ve müşterileri arasında iletişimi sağlayacak bir sistem kurarak, müşterilerin aktivitelerini, isteklerini insan-bilgisayar etkileşiminde girdi olarak almak ve bunlar üzerinden sonuçlar üreterek müşterilerin alışverişini kolaylaştırmak hedeflenmektedir. Proje her türlü insan kitlesinin (turist, engelli, yaşlı vs.) market alışverişlerini kolaylaştıracak hizmetleri geliştirmeyi hedeflemektedir.

Kosgeb desteği alan projeler - Kosgeb desteği alan projeler 2013 - Kosgeb desteği alan 10 proje

Tags: , , , , ,


Leave a Reply